Loading Evenemang

Magdans för seniorer

19 maj @ 18:30 20:00

Välkommen till en provkurs i magdans/orientalisk dans för seniorer

När: tisdag den 19 maj kl 18.30 – 20.00

Var: lokalen på Wennerbergsgatan 3 i Fredhäll

OBS! Begränsat antal deltagare

Magdans/orientalisk dans är en dansform som passar alla, eftersom den lätt anpassas till vars och ens förmåga. Till medryckande musik provar vi några grundrörelser i magdans, som vi sedan improviserar runt.

Kursen börjar med en lättare uppvärmning och går sedan över till att lära ut och träna på typiska rörelser. På sikt bygger detta upp styrka i bål och rygg och mjukar upp stela nackar. Det är inte nödvändigt med klädbyte, men det kan vara skönt att inte ha kläder som sitter alltför hårt och att ta av sig skorna. Det hela avslutas med stretch av de muskler som använts.  Många tror att kurser i orientalisk dans enbart riktar sig till kvinnor, men det stämmer inte, alla är lika välkomna. OBS att det inte blir några hopp eller tvära rörelser.

Vår ledare är Jenny Linderström som presenterar sig så här:

För mig är dans en konstnärlig upplevelse genom kroppen. Närvaro i stunden och den egna kroppen ger tillsammans med musiken ett lugn och en glädje som ibland är nästan berusande.

Jag började med orientalisk dans i början av 1990-talet för att jag tänkte att det skulle vara bra smidighetsträning. Det var det – men jag hade ju aldrig räknat med att det skulle vara så roligt! 

I samband med att jag började undervisa 2004, började jag jobba mer med olika fusioninslag, och gradvis har fusionstilarna tagit över mer och mer. Jag hittar på eget och låter mig inspireras av jazz, salsa, bollywood osv i min lust till utveckling och nyskapande. 

Jag har hållit kurser regelbundet sedan 2004, jag har satt upp flera föreställningar och började under pandemin även att jobba med film. Jag är konstnärlig ledare för dansgruppen Regn samt verksam inom andra konstområden som måleri, textilkonst och komponerande.

 När jag dansar kopplar jag bort vardagen och går in i en liten bubbla av glädje och välbefinnande. Jag måste koncentrera mig på det jag gör och därför blir det avkopplande samtidigt som jag rör på mig, blir stark och- just smidig. Oavsett hur jag mår när jag kliver in i danssalen går jag alltid ur den med ett leende – dansen får mig helt enkelt att må bra.

Och nu bjuder Jenny in oss alla att få uppleva samma glädje och välbefinnande samt gå hem med ett leende.

Anmälan till carina@halsoframjandet.se

Hälsofrämjandet i Stockholm

Riksförbundet Hälsofrämjandet     
Fjällgatan 23B     
116 28 STOCKHOLM     
Tel: 08 – 643 05 04   

Hitta oss på sociala medier

Hitta oss på sociala medier